Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wystarczy koszulka z napisem Konstytucja

11 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Prokuratura ma zwalczać przestępczość, a nie przymilać się do wszystkich – mówi Jacek Skała, prokurator, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia kilka dni temu upubliczniło projekt nowej ustawy o prokuraturze. Dzięki niej ma być ona niezależna, transparentna i poddana kontroli społecznej. A jaka jest dziś?

Przede wszystkim nie jest biedaprokuraturą jak za czasów Seremeta. Ma budżet umożliwiający sprawne funkcjonowanie, wyspecjalizowane komórki do walki z przestępczością finansowo-skarbową i zorganizowaną. Ma, co ważne, wzmocniony pion wojskowy. Inaczej niż kiedyś śledztwa prowadzą i pełnią dyżury niemal wszyscy prokuratorzy. Ma 1,5 tys. asystentów, pięć razy tyle co w 2015 r. No i swoje problemy. Najpilniejsze to katastrofalne zarobki pracowników nieorzeczniczych, brak rąk do pracy przy digitalizacji i obsłudze systemów informatycznych. Ostatnio w jednym z miast ogłoszono konkurs na urzędnika do prokuratury. Warunki to 3600 zł brutto. A w portalu z ogłoszeniami o pracę pierwsza oferta była dla sprzątaczki z wynagrodzeniem 4200. Dlatego 15 września przeszedł ulicami Warszawy pod KPRM marsz gniewu. Drugi zasadniczy problem to łamanie od czterech lat praworządności w obszarze kształtowania wynagrodzeń prokuratorskich. Idzie czwarty rok zamrożenia mechanizmu, który wywalczyliśmy jako związek w 2008 r. Naszą odpowiedzią jest akcja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament