Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Całe wojsko jest wrogiem ministra Błaszczaka

11 października 2023 | Kraj | Jakub Czermiński
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Dymisja generałów potwierdza, że jest bardzo źle, a politycy zmanipulowali kierownictwo Sił Zbrojnych – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny gen. Tomasz Piotrowski złożyli na biurko prezydenta dymisję. Jak pan skomentuje trzęsienie ziemi w polskim wojsku?

Jeżeli jest brak możliwości działania, brak możliwości pracy, jeżeli gen. Andrzejczaka i Piotrowskiego pozbawiono kompetencji, to co oni mają robić? Proszę zauważyć, że ta sytuacja z nimi trwała od dłuższego czasu – od czasu, jak Mariusz Błaszczak został ministrem, oni zostali odsunięci w cień. Minister nie pokazuje się z nimi, lecz z dowódcą generalnym, i oni są nieobecni. W kuluarach się mówi, że wszystkie decyzje są podejmowane na Klonowej (w MON – red.) bez wiedzy szefa Sztabu Generalnego.

Kto pozbawiał generałów kompetencji?

We wszystkich procesach decyzyjnych pomija się gen. Andrzejczaka, pierwszego żołnierza Rzeczypospolitej, marginalizuje się go. Wiceministrowie i minister rozmawiają z jego podwładnymi bez jego wiedzy i poza nim. Np. w Sztabie Generalnym wołają do siebie zastępców, szefów zarządów i z nimi rozmawiają, nie informując o tym gen. Andrzejczaka, omijając go. W MON jest partyzanckie dowodzenie. To wynika z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament