Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie podatku przy rozwiązaniu fundacji rodzinnej

11 października 2023 | Rachunkowość | Piotr Aleksiejuk Baltazar Witek

W nowo wydanej interpretacji podatkowej, Krajowa Informacja Skarbowa uściśliła wykładnię językową przepisów dotyczących rozliczenia CIT w związku z otrzymaniem przysporzenia z fundacji rodzinnej.

Mowa o piśmie z 24 sierpnia 2023 r. wydanym przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.111.2023. 1.DP).

Stan prawny

Wnioskodawca kierując się celem i istotą powołania instytucji fundacji rodzinnej – gdzie w uzasadnieniu do projektu ustawy powołującej wskazuje się, że fundacja rodzinna ma wspomagać sukcesję majątkową a nie stanowić barierę tejże sukcesji – wywiódł, iż wypłacając mienie, fundacja rodzinna ma prawo zaliczyć do kosztów, w rozumieniu art. 24q ust. 3 i ust. 4 ustawy o CIT, wartość środków pieniężnych przekazanych wcześniej do fundacji rodzinnej (w ramach pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora). W związku z powyższym, zdaniem wnioskującego, na gruncie opodatkowania fundacji rodzinnej, obowiązek zapłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną powstanie dopiero od momentu, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament