Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo karne wojskowe

11 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

W obecnym kodeksie karnym spełniona została idea silnej integracji zasad odpowiedzialności karnej żołnierzy i nieżołnierzy. Efektem jest brak osobnego kodeksu karnego wojskowego.

Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej możemy się dowiedzieć, że jednym z priorytetów polskich władz jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, Marynarce Wojennej, obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych – szeregowych, podoficerów i oficerów.

Wraz z rozwojem polskiej armii zapewne częściej znajdą zastosowanie również inne instytucje związane z szeroko pojętym wojskiem, w tym przestrzeń prawa karnego wojskowego.

Normy dla wojska

Poprzez materialne prawo karne wojskowe należy rozumieć normy regulujące odpowiedzialność karną żołnierzy. W obecnym kodeksie karnym spełniona została idea daleko posuniętej integracji zasad odpowiedzialności karnej żołnierzy oraz nieżołnierzy, czego efektem jest brak osobnego kodeksu karnego wojskowego.

W 20-leciu międzywojennym w Polsce obowiązywał kodeks karny wojskowy z 1928 r. oraz kodeks karny wojskowy z 1932 r. Dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 23 września 1944 r. wprowadzono w życie kodeks karny Wojska Polskiego, który obowiązywał do 1 stycznia 1970 r.

Cechowała go niespotykana surowość kar (około 50 artykułów przewidywało karę śmierci). Rozdział XVII „Zbrodnie stanu” obejmował czyny, których mogły dopuścić się również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament