Sprawiedliwość z formularza (1)
Metodyka sporządzania uzasadnień na formularzach przybrała postać opasłego opracowania.
Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r., poz. 1694) wprowadzono do kodeksu postępowania karnego art. 99a § 1, który zobligował sądy do sporządzania uzasadnień wyroków w sprawach karnych na formularzach. Wzór formularzy określono w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 28 listopada 2019 r. w sprawie wzorów formularzy uzasadnień wyroków oraz sposobu ich wypełniania.
Założeniem ustawodawcy było uproszczenie uzasadnień, uporządkowanie ich struktury, uczynienie bardziej zwięzłymi, a zarazem przejrzystymi i czytelnymi, mniej pracochłonnymi. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ,,dotychczasowy system jest bardzo pracochłonny, przedłuża postępowanie, nadmiernie angażuje siły sędziów. Wprowadzenie formularzy uzasadnień wyroków uporządkuje strukturę uzasadnienia, wymusi operowanie krótszymi, konkretnymi konstrukcjami językowymi, bardziej zrozumiałymi dla stron oraz zapobiegnie konieczności sporządzania wielostronicowych uzasadnień. Sędziowie będą mogli poświęcać znacznie mniej czasu na sporządzanie uzasadnień” (zob. uzasadnienie rządowego projektu ustawy, s. 52).
Na takie słowa nie mogło pozostać obojętne – myślę, że nie tylko moje – sędziowskie serce. Tak rzadko bowiem motywem wprowadzania zmian prawa jest dążenie do tego, żeby sędziowie mieli mniej pracy. Wieloletnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta