Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka odmówi wykładni, bo podejrzewa

11 października 2023 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Fiskus może zasłonić się klauzulą unikania opodatkowania, nawet jeśli dopatrzy się korzyści w innym podatku niż ten, którego dotyczy wniosek o interpretację.

Złe rozliczenie podatków to spore ryzyko. Trudno się więc dziwić, że zwłaszcza przedsiębiorcy, planując skomplikowane operacje, występują o interpretacje. Fiskus jednak chętnie ich odmawia, zasłaniając się tym, że to, o co pyta podatnik, może podpadać pod tzw. klauzulę unikania opodatkowania. I robi to coraz skuteczniej, co potwierdzają wtorkowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Cała opisana operacja...

Spór dotyczył dwóch odmów wydania interpretacji o skutkach przekształcenia spółki komandytowej w kapitałową na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). We wnioskach spółka z o.o. wyjaśniła, że jest komandytariuszem w luksemburskiej spółce osobowej. Tłumaczyła, że w Polsce ma nieruchomość komercyjną, która jest wynajmowana i dzierżawiona.

We wniosku przedstawiła szczegółowy opis zmian własnościowych, ale zastrzegła, że ma to ujednolicić strukturę, aby była nieskomplikowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament