Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimat: to już ostatnie ostrzeżenia

11 października 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Uczestnicy konferencji skupiali się na zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz omawiali działania, jakie niezwłocznie trzeba podjąć, by ograniczyć skutki globalnego ocieplenia
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy konferencji skupiali się na zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz omawiali działania, jakie niezwłocznie trzeba podjąć, by ograniczyć skutki globalnego ocieplenia

Walcząc ze zmianami klimatu, chronimy sami siebie, bo planeta poradzi sobie bez ludzi. Niech taki egoizm zwycięży – apelował podczas PRECOP 28 Jerzy Buzek. Słowa europarlamentarzysty i byłego premiera stały się też kluczowym przesłaniem konferencji.

PRECOP po raz drugi został zorganizowany przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP. Wydarzenie stacjonarne w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło 1300 uczestników, a transmisję online śledziło 2500 osób. Oto kluczowe wnioski z PRECOP 28 – konferencji przygotowującej do szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.

Sanda Ojiambo, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ i przewodnicząca UN Global Compact, ostrzegała w czasie sesji inauguracyjnej: – Kryzys klimatyczny już teraz nadweręża nasze gospodarki. Świat osiąga temperaturę wrzenia, mamy coraz mniej czasu. Po to, by powstrzymać katastrofalny scenariusz, musimy ograniczyć globalne emisje o połowę do końca dekady. Pamiętajmy, że żaden biznes nie będzie się rozwijał w warunkach katastrofy.

Z kolei Mohamed al-Harbi, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, podkreślał znaczenie realizowanej przez ZEA transformacji w kierunku zrównoważonej i niskowęglowej gospodarki, skalę inwestycji w fotowoltaikę, energię wiatru czy gospodarkę wodorową.

W trakcie otwarcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament