Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wolno, a czego już nie

11 października 2023 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Niezależność prokuratora jest ograniczona przepisami ustawy.

Niezależność prokuratorska jest regulowana wprost w ustawie z 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze. Istotę niezależności prokuratorskiej ukazuje art. 7 § 1 tej ustawy, zgodnie z którym prokurator przy wykonywaniu czynności określonych w ustawach jest niezależny, z zastrzeżeniem § 2–6 oraz art. 8 i art. 9.

Ustawa zatem bezpośrednio wskazuje, że niezależność prokuratora jest ograniczona. W rzeczywistości prokurator jest niezależny, o ile nie znajdą zastosowania regulowane ustawą ograniczenia tej niezależności.

Granice niezależności

Zależność należy rozumieć w ten sposób, że przy podejmowaniu określonych działań poddajemy się ingerencji w proces decyzji czynnikom od nas niezależnym. Ingerencja ta może przybierać dwie podstawowe formy.

∑ Pierwszą z nich jest uczestnictwo czynników zewnętrznych w procesie podejmowania decyzji. Innymi słowy, współdecydujemy o określonym działaniu, a nasze stanowisko – w zakresie określonym przez regulację stanowiącą o ograniczeniu naszej niezależności – ma większy lub mniejszy wpływ na podejmowaną decyzję.

∑ Drugą formą ingerencji jest zastępowanie procesu podejmowania decyzji na skutek ingerencji zewnętrznej, ergo wyłączenia tej sfery naszego działania, która skutkuje podjęciem określonej aktywności.

Ustawa o prokuraturze określa ten „drugi model” zależności i wskazuje w art. 7 § 2, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament