Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zaliczki na poczet należnej dywidendy

11 października 2023 | Rachunkowość | Lesław Mazur Michał Parafiniuk

W przypadku spółek handlowych, dywidenda stanowi formę wynagrodzenia dla udziałowców za udzielone kapitały. Jednak przed wypłatą pełnej dywidendy często dochodzi do wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Warto poznać najważniejsze aspekty praktyczne związane z wypłatą zaliczki na poczet należnej dywidendy oraz jej wyrównaniem po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

Zaliczka na poczet dywidendy to część zysku wypracowanego przez spółkę, która jest wypłacana udziałowcom przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za dany tok obrotowy. Jest to forma wczesnej wypłaty dywidendy, która ma na celu dostarczenie udziałowcom części zysków jeszcze przed finalnym podziałem.

Dopuszczalność wypłaty zaliczki

Wypłata zaliczki na dywidendę jest dopuszczalna zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych (dalej ksh).

Kodeks przewiduje możliwość wypłaty zaliczki na dywidendę w przypadku, kiedy zatwierdzone sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, pomniejszonego o niepokryte straty i udziały/akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament