Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych

11 października 2023 | Rachunkowość | Łukasz Jankowski

VAT od niezwróconych butelek objętych systemem kaucyjnym będzie rozliczał podmiot wprowadzający napoje do sprzedaży dokonując rocznej korekty.

W dniu 30 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta jest implementacją rozwiązań w zakresie traktowania odpadów i opakowań przewidzianych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (Dz. Urz. UE L 155 z 12.06.2019, str. 1).

Omawiane przepisy ustawy wprowadzają w Polsce tzw. system kaucyjny, w którym przy dystrybucji produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana będzie kaucja zwracana w momencie zwrotu takiego opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym. Rozwiązanie to stanowi niemałą rewolucję na rynku odpadów jak i regulacji o odpadach. Wspomniane zmiany nie pozostają bez wpływu dla podatku VAT co wprost wynika z art. 3 ustawy z 13 lipca 2023 r.

Na czym polega system

Na wstępie wymaga podkreślić iż sama istota systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12696

Wydanie: 12696

Spis treści
Zamów abonament