Zaczyna brakować mieszkań
Maleje podaż lokali z drugiej ręki. Właściciele wstrzymują się ze sprzedażą. Ceny mieszkań biją kolejne rekordy.
Aż o 21 proc. spadła w ciągu roku oferta mieszkań na sprzedaż (III kw. 2022 r./III kw. 2023 r.). Podaż jest dziś najmniejsza od kilku lat – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. – Trend spadku podaży mieszkań widzimy mniej więcej od marca, a więc od momentu, w którym skrzyżowały się dwa ważne czynniki propopytowe – mówi Rafał Bieńkowski z serwisu Nieruchomosci-online.pl.
Po pierwsze – Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) obniżyła bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. – Po drugie, zaczęły się pojawiać coraz bardziej konkretne informacje na temat programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – przypomina Bieńkowski. – W konsekwencji część osób z gotówką, które odkładały zakup mieszkania, przyspieszyła transakcje w obawie przed wzrostem cen.
Transakcje wiązane
O mniejszej ofercie mieszkań na rynku wtórnym mówi też Łukasz Wydrowski, prezes trójmiejskiej firmy Estatic Nieruchomości.
– Z naszych analiz wynika, że w porównaniu z czerwcem, a więc ostatnim miesiącem przed wejściem w życie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, oferta spadła o ok. 20 proc. – szacuje. – Szczególnie w segmencie popularnym mamy prawdziwą posuchę „rozsądnych” ofert kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Tę niekorzystną zmianę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta