Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma posiada nieruchomości rolne? Będą (większe) problemy

20 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Wojciech Rzepiński

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która weszła w życie 5 października, miała doprecyzować obowiązujące przepisy, ale zaostrzyła je ograniczając jeszcze bardziej obrót nieruchomościami rolnymi. Zmiany szczególnie odczują fundacje rodzinne i grupy kapitałowe. Nowe obowiązki ustawa nakłada też na notariuszy.

Ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa nowelizująca”) polski prawodawca wprowadził szereg poprawek do ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: „UKUR”). W uzasadnieniu do ustawy nowelizującej projektodawca wielokrotnie wspomina o doprecyzowywaniu dotychczas obowiązujących przepisów. Jednak efekt wejścia w życie nowelizacji w dniu 5 października br. jest taki, że już i tak niełatwe życie przedsiębiorców posiadających w swoim majątku nieruchomości rolne stanie się jeszcze bardziej skomplikowane a interpretacja przepisów UKUR wywoła nowe wątpliwości.

Poszerzenie wyłączenia stosowania UKUR

Trzeba oddać prawodawcy, że jedna aczkolwiek bardzo istotna zmiana ma charakter kontrolowanego „rozszczelnienia” systemu obrotu ziemią rolną. Do tej pory transakcje na nieruchomościach rolnych, których całkowita powierzchnia była mniejsza niż 0,3 ha nie były objęte zakresami zastosowania norm wyrażonych w UKUR. Można było jednak odnotować przypadki takich nieruchomości, których powierzchnia całkowita była co prawda równa bądź większa niż wspomniane 0,3 ha, jednak wyłącznie ich fragment (mniejszy niż 0,3 ha) mógł służyć do prowadzenia działalności rolniczej. Przypomnijmy, że UKUR nie formułuje własnej definicji „nieruchomości rolnych”...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12704

Wydanie: 12704

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament