Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi pod lupą prokuratora

20 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marcin Klonowski

Nowelizacja kodeksu karnego, która obowiązuje od 1 października br. wprowadziła istotne zmiany w zakresie przestępstw przetargowych. Pole kryminalizacji jest szersze, a kary surowsze. Zmiany rodzą bardzo duże ryzyka karnoprawne dla osób występujących w przetargach i postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Po wejściu w życie ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, nadal istnieją dwa podstawowe rodzaje przestępstw przetargowych. Pierwszym z nich jest przestępstwo utrudniania lub udaremnienia przetargu. Drugim z nich jest przestępstwo tzw. zmowy przetargowej, które oprócz wejścia w porozumienie z inną osobą może polegać również na rozpowszechnianiu informacji lub przemilczaniu istotnych okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu. Chociaż rodzaje przestępstw pozostały te same, ustawodawca wprowadził w nich liczne modyfikacje, które diametralnie zmieniają zakres kryminalizacji i rodzą duże ryzyka karnoprawne dla uczestników przetargów.

Postępowania objęte ochroną

Pierwszą ważną zmianą wprowadzoną przez nowelizację kodeksu karnego (dalej kk) jest doprecyzowanie typów postępowań objętych ochroną prawnokarną. Do tej pory penalizacji podlegało utrudnianie lub zmowa w odniesieniu do „przetargu publicznego”. Zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie sporne było jakiego rodzaju postępowania chronią przepisy prawa karnego. Terminologia przyjęta na gruncie kk była niespójna z przepisami normującymi zamówienia publiczne, a sama treść przepisu miała jeszcze swoją genezę w ustawach z lat 30-tych i 60-tych XX wieku. Słusznie w projekcie wskazano, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12704

Wydanie: 12704

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament