Dezinformacja łatwo zmienia cel
Temat, który obierają sobie propagatorzy fake newsów, można zmienić w bardzo prosty sposób, bo mechanizmy działania tak naprawdę nie różnią się od siebie.
Najcenniejsza „waluta” współczesnego świata: odporna na inflację, kryzysy i globalne turbulencje – to informacja. Daje władzę, zmienia bieg historii ludzi, państw i kontynentów. Jest podstawą podejmowania każdej decyzji. Niektórzy, żeby osiągnąć cel, wybierają dezinformację. Jak więc we współczesnym świecie nie wpaść w pułapkę dezinformacji? Dlaczego prawda często przegrywa walkę z manipulacją? Czy już na zawsze będziemy skazani na sprawdzanie prawdziwości każdego zdania?
O tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy panelu „W świecie fake newsów i click-baitów. Informacja w polityce państwa i biznesie” podczas tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
Obszary dezinformacji
– Rosyjska propaganda jest dziś obecna w wielu obszarach – zauważył Tomasz Chłoń, dyplomata, były ambasador w Estonii i Słowacji oraz dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.
Mówiąc np. o dezinformacji związanej z wojną w Ukrainie, wskazał, że jej celem jest sianie fermentu. – Chodzi o straszenie i prowadzenie do refleksji, że ta wojna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta