Postępowanie restrukturyzacyjne – skutki objęcia wierzytelności układem
Wierzytelność, która jest zabezpieczona na majątku dłużnika jest wierzytelnością „uprzywilejowaną” pośród wszystkich zobowiązań także w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Co do zasady objęcie wierzytelności zabezpieczonej na majątku dłużnika wymaga zgody wierzyciela. Jednak ustawa określa wyjątki od tej zasady.
Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym to swego rodzaju porozumienie dłużnika z jego wierzycielami w zakresie restrukturyzacji zobowiązań. Układ określa sposób zaspokojenia wierzytelności, terminy zapłaty oraz ewentualną redukcję wysokości wierzytelności. Dłużnik w postępowaniu restrukturyzacyjnym sporządza propozycje układowe, które po ich zatwierdzeniu będą stanowić treść układu. Zawarcie układu jest celem każdego z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych.
∑ Co oznacza objęcie wierzytelności układem?
Objęcie wierzytelności układem oznacza, że wierzytelność ta będzie podlegać zaspokojeniu w ramach przyjętego układu. Dla oceny czy wierzytelność może zostać objęta układem istotny jest moment powstania wierzytelności osobistych dłużnika, nie zaś wymagalności. Objęcie wierzytelności układem nie jest uzależnione od jej pieniężnego bądź niepieniężnego charakteru. Zobowiązania powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego będą objęte układem, natomiast wierzytelności powstałe po otwarciu postępowania oraz w dacie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie będą mogły zostać objęte układem. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, w którym nie mówi się o formalnym otwarciu postępowania, układem objęte zostaną wierzytelności powstałe przed wyznaczonym dniem układowym.
Wierzytelności mogą zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta