Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas zaciskania pasa już się skończył

20 października 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Siła nabywcza wynagrodzeń rośnie najszybciej od ataku Rosji na Ukrainę, a to dopiero początek poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Gospodarka jest u progu konsumpcyjnego boomu.

Pierwszy rzut oka na opublikowane w czwartek dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki we wrześniu nie napawa optymizmem. Produkcja sprzedana przemysłu realnie (w cenach stałych) zmalała o 3,1 proc. rok do roku, najbardziej od kwietnia, po zniżce o 1,9 proc. w sierpniu. Ponownie, tym razem o 6 tys. etatów, zmalało też przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej dziesięcioma pracownikami. Od lutego zniknęło już 34 tys. etatów. Z malejącym zapotrzebowaniem firm na pracowników współgra wyhamowanie wzrostu płac. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się we wrześniu o 10,3 proc. rok do roku po zwyżce o 11,9 proc. w sierpniu. Równie wolno rosło poprzednio w grudniu ub.r., a wolniej w lutym 2022 r.

Statystyczna mgła

Słabość gospodarki, na którą zdają się wskazywać te dane, w dużej mierze jest statystyczną iluzją, echem zaburzeń związanych z pandemią, kryzysem energetycznym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12704

Wydanie: 12704

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament