Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż spółki technologicznej – kilka wskazówek dla sprzedającego

20 października 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Paweł Jaros

Właściciel spółki technologicznej, który zamierza sprzedać biznes, powinien przede wszystkim upewnić się, że sprzedawane aktywo nie generuje ryzyk, które mogą mieć wpływ na realizację transakcji.

Transakcje na spółkach technologicznych stanowią jedną z głównych sił napędowych fuzji i przejęć w Polsce. Pomimo, że wolumen transakcji w sektorze technologicznym spadł znacznie w stosunku do szczytów osiągniętych w okolicy pandemii, spółki, których produkt końcowy jest silnie związany z wysoko rozwiniętymi technologiami, stanowią nadal niezwykle atrakcyjny obszar inwestycji. Z raportu dotyczącego fuzji i przejęć w Polsce przygotowanego przez Navigator Capital & Fordata wynika, że najwięcej transakcji, bo aż 26 proc. z 96 odnotowanych w drugim kwartale bieżącego roku, dotyczyło przejęć podmiotów z szeroko rozmienianego sektora TMT (telekomunikacja, media i technologia).

Premia za elementy niematerialne

Sektor technologiczny jest rozległy oraz różnorodny. Obejmuje on m.in. twórców oprogramowania, dostawców usług bezprzewodowych, dostawców usług przetwarzania w chmurze, by wymienić tylko kilka z nich. Ogólnie mówiąc, każda firma, która sprzedaje produkt lub usługę w dużym stopniu opartą na technologii prawdopodobnie należy do sektora technologicznego. W przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych firm, spółki technologiczne zwykle nie mają znaczących aktywów materialnych poza siedzibą. Wartość firmy technologicznej jest często skoncentrowana w aktywach niematerialnych, takich jak własność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12704

Wydanie: 12704

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament