Mocny oręż dla pokrzywdzonego
Niewywiązywanie się z obowiązku naprawienia szkody stało się już przestępstwem.
W ostatniej nowelizacji kodeksu karnego pokrzywdzeni zyskali nowe narzędzie w walce z dłużnikami. Skazani uchylający się od wykonania nałożonego na nich obowiązku naprawienia szkody popełniają przestępstwo.
Nowelizacja kodeksu karnego
Od 1 października 2023 r. w życie weszła największa od lat nowelizacja kodeksu karnego. Wśród przepisów budzących mieszane uczucia ekspertów należy wskazać nowy typ przestępstwa stypizowany w dodanym art. 244c kodeksu karnego. Mówi on, że przestępstwo popełnia osoba, która uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo też nawiązki.
UWAGA, NOWE PRZESTĘPSTWO
Art. 244c kodeksu karnego
§ 1. Kto uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który wykonał w całości orzeczony wobec niego środek kompensacyjny nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.
§ 3. Ściganie przestępstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta