„Zielone najmy” a polityka ESG: Wpływ zrównoważonych klauzul na przyszłość biznesu
Wykorzystanie obecnej swobody w tworzeniu klauzul umownych to pole do wykazania ekologicznej kreatywności i dążenia do ustanowienia nowatorskich standardów w tej dziedzinie.
ESG, zrównoważony rozwój i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla to teraz tematy regularnie podnoszone przez firmy na całym świecie. Wiele przedsiębiorstw aktywnie stara się ograniczać, odnawiać i ponownie wykorzystywać zasoby, aby wprowadzać znaczące zrównoważone zmiany do swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. W rezultacie wszystkie części działalności są analizowane pod kątem zrównoważonego rozwoju, a sposób, w jaki firma posiada, zajmuje się i zarządza swoimi obiektami, jest ważną częścią planów na przyszłość. Na rynku nieruchomości „zielone budynki” i certyfikaty dla „zielonych budynków”, takie jak LEED, DGNB, BREEAM, ÖGNI, są już standardem rynkowym. Ze względu na widoczny wpływ zmian klimatycznych i przepisów ESG uchwalonych przez Komisję Europejską na znaczeniu zyskują również ekologiczna eksploatacja budynku i „zielone umowy najmu”. Jeszcze do niedawna „zielone najmy” były na rynku nieruchomości absolutną nowością i ciekawostką, a dziś stają się wymaganą normą. Dlaczego popularność ekologicznych klauzul na rynku najmów tak wzrosła i jakie postanowienia można wprowadzić w umowach, żeby stały się bardziej przyjazne środowisku?
Jak założenia strategii ESG wpływają na działalność wynajmującego?
W grudniu 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład. Na tej podstawie Komisja przyjęła trzy ważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta