Fiskus coraz skuteczniejszy w kontrolach podatkowych
Do najczęstszych rodzajów działalności kontrolowanych zaliczamy transakcje sprzedaży i zakupu towarów i usług, obrót wartościami niematerialnymi i prawnymi oraz udzielanie i korzystanie z finansowania.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo podatkowe firmy? Jedna z metod to większa ilość kontroli. Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, w 2022 roku zainicjowano ponad 17 tys. kontroli podatkowych, podczas gdy w 2021 r. ich liczba wynosiła 15,5 tys. Różnica wskazuje wzrost wszczętych kontroli o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Podkreślenia wymaga, że tendencja wzrostowa dotyczy wszystkich aspektów związanych z postępowaniami kontrolnymi. Mowa zatem o rosnącej ilości kontroli wszczętych, kontroli zakończonych oraz kontroli pozytywnych (tj. zakończonych ustaleniem wysokości zobowiązania podatkowego).
Większa skuteczność urzędników
Tendencja wzrostowa dotyczy też skuteczności kontroli podatkowych, która za 2022 rok wyniosła ok. 95 proc. Ponadto znaczny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem został odnotowany również w zakresie wartości ustaleń prowadzonych kontroli. Ustalenia dotyczące kontroli podatkowych w 2022 roku wyniosły 9,1 mld zł, podczas gdy w 2021 roku ustalenia te plasowały się na poziomie 3,1 mld zł. Przedstawione wyżej wyniki niewątpliwie świadczą o właściwym typowaniu przez organy podatkowe podmiotów kwalifikujących się do kontroli. Na uwagę zasługuje także fakt, że wyższa skuteczność urzędników jest konsekwencją wyposażenia organów podatkowych w nowe narzędzia umożliwiające weryfikację podatników, takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta