Opozycja chce atomu, ale zbada, co zrobił rząd
Polska rozpoczęła rozmowy z Komisją Europejską o pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Opozycja, która przejmuje władzę, chce jednak przeprowadzić audyt projektu z USA.
Wniosek prenotyfikacyjny dotyczący publicznego wsparcia elektrowni jądrowej jeszcze nie został złożony, ale proces prenotyfikacyjny ma już numer nadany przez unijnych urzędników. Ich pierwsze reakcje mają być pozytywne – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tymczasem nowa koalicja zapowiada audyt projektu jądrowego.
Konsultacje z Brukselą
Jeszcze przed zrealizowaniem w tym roku kluczowego punktu, jakim było podpisanie umowy między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, rząd rozpoczął rozmowy z KE dotyczące wsparcia finansowego ze strony budżetu państwa i zgody na pomoc publiczną. Przez lata wybór i uzgadnianie z Brukselą sposobu finansowania budowy elektrowni (mającej kosztować ponad 100 mld zł) opóźniały realizację projektu.
Rozważane były różne modele sfinansowania, ale kluczowe w tym kontekście stały się finalizowane w UE prace nad reformą rynku energii elektrycznej. Miałaby ona umożliwić przyznawanie pomocy publicznej dla nowych źródeł energii – w tym elektrowni jądrowych – tylko poprzez kontrakty różnicowe. Równolegle do tych prac rozpoczęły się rozmowy Warszawy z Brukselą o finansowaniu polskiej elektrowni. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta