Bruksela ponagla nas ws. powództw przedstawicielskich
Nowe powództwa będą mogły być wnoszone na rzecz nieoznaczonej grupy konsumentów, nawet poniżej dziesięciu.
W lipcu Komisja Europejska wystosowała do Polski tzw. uzasadnioną opinię w ramach procedury naruszeniowej wszczętej z powodu niewdrożenia przez Polskę przepisów dyrektywy ws. powództw przedstawicielskich (nr UE 2020/1828). To część tzw. nowego ładu dla konsumentów. Wprowadza nowy rodzaj postępowań sądowych: powództwa przedstawicielskie, które mają służyć ochronie interesów dużych grup konsumentów – także takich, którzy zamieszkują różne państwa członkowskie UE.
Co się zmienia w ochronie konsumentów?
Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie powinny były uchwalić przepisy implementujące machizm powództw przedstawicielskich do 25 grudnia 2022 r. i zapewnić możliwość ich stosowania najpóźniej do 25 czerwca 2023 r. Oprócz Polski Komisja podjęła podobne środki wobec pięciu innych państw, które opóźniają się z transpozycją dyrektywy.
Polski projekt ustawy implementującej dyrektywę został opracowany pod auspicjami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po podjęciu przez Brukselę działań wobec Polski prace legislacyjne przyspieszyły – na przełomie sierpnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta