Polska jest już liczącym się miejscem na mapie światowej biotechnologii
Opracowanie leku biologicznego do wprowadzenia na rynek trwa około dziesięciu lat – mówią Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics, i Adriana Kiędzierska-Mencfeld, członek zarządu, dyrektor ośrodka w Warszawie-Duchnicach.
Dlaczego leki biologiczne są takim fenomenem? Jak zmieniają walkę z chorobami?
A.K.M.: Leki biologiczne to nadzieja dla milionów pacjentów na całym świecie. Ich substancje czynne wytwarzane są przez żywe komórki, które produkują przeciwciała monoklonalne stanowiące podstawę leku. Dostając się do organizmu, wyszukują cel biologiczny, atakują go i uniemożliwiają dalszy rozwój. Dzięki nim możemy prowadzić ukierunkowane terapie w chorobach immunologicznych, nowotworowych czy cywilizacyjnych.
Dlaczego są remedium akurat na choroby immunologiczne czy nowotworowe?
A.K.M.: To są choroby oparte na białkach. Leki biologiczne mogą zaś naśladować działanie białek produkowanych naturalnie w organizmie ludzkim i wpływać na oddziaływania między komórkami, np. modulując je. Przeciwciało, celując w konkretny punkt, blokuje lub spowalnia rozwój choroby.
Czy leki biologiczne prędzej czy później wyprą te tradycyjne związane z syntezą chemiczną?
A.K.M.: Zdecydowanie nie. Leki chemiczne mają zupełnie inny mechanizm działania niż leki biologiczne. Jedne choroby będziemy leczyć lekami chemicznymi, a inne schorzenia biologicznymi. Istnieją i będą istnieć choroby, przy których nie rekomenduje się stosowania leków biologicznych ze względu na to, że leki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta