Wypowiadalność umowy licencyjnej: ochrona twórcy czy wręcz przeciwnie?
W prawie autorskim strony umowy, zawartej np. na 15 lat, nie mogą mieć pewności, że nie wygaśnie ona przed upływem tego terminu.
Konstrukcji współczesnego europejskiego prawa autorskiego, a w związku z tym także polskiego, przyświeca dbałość o wysoki poziom ochrony twórców. Taki charakter mają w prawie polskim także przepisy przewidujące szczególny rygoryzm względem umów przenoszących prawa autorskie oraz umów licencyjnych. Generalnie przyjmuje się, że wady w redakcji umów co do zasady prowadzą do sytuacji korzystniejszej dla twórców (ale także ich następców prawnych). Dla przykładu można wskazać, opisywany już wcześniej przez mnie, wymóg wymienienia pól eksploatacji w umowie (którego uchybienie w zależności od interpretacji może prowadzić nawet do nieważności umowy), czy regulacje dotyczące wynagrodzenia, które jest należne twórcy nawet w sytuacji, w której umowa nie zawiera żadnych postanowień dotyczących tej kwestii.
Trwałość umowy
Wśród dalszych przepisów chroniących twórcę wskazuje się regulację dotyczącą trwałości umowy licencyjnej. Zasadą jest bowiem, że ma ona charakter czasowy, a z jego upływem licencja ostatecznie wygasa – przywracając twórcy pełną kontrolę nad korzystaniem z prawa.
W ustawie, ze względu na czas trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta