Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc w odkładaniu na emeryturę

03 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Bożena Żuławnik

Wszystkie podmioty, które miały ustawowy obowiązek utworzyć pracownicze plany kapitałowe (PPK), przynajmniej w teorii już to zrobiły. Ale do programu wciąż przystępują kolejni pracodawcy. Jakie obowiązki na nich ciążą?

Firmy, które dopiero rozpoczęły działalność, lub które powstały w wyniku przekształceń własnościowych, powinny uruchomić program emerytalny, czyli zawrzeć umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Czy wszystkie mają taki obowiązek?

Jak wyjaśniają Anna Puszkarska i Małgorzata Jankowska, autorki opracowania „PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających” wydanego przez PFR Portal PPK, zależy to od tego, czy firma jest „podmiotem zatrudniającym” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Aby być takim podmiotem, wystarczy mieć co najmniej jedną „osobę zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK, np. pracownika czy zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym. Osobami zatrudnionymi są też np. członkowie rady nadzorczej wynagradzani z racji pełnienia tej funkcji.

Trzeba pilnować terminów

Zatem co do zasady zatrudnienie pierwszej osoby powoduje, że zaczynają biec terminy związane z PPK.

– Maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla nowej osoby zatrudnionej to dziesiąty dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym osobie tej upłynął trzymiesięczny (90-dniowy) okres zatrudnienia. Natomiast umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć (tylko z instytucją finansową wpisaną do ewidencji prowadzonej przez PFR) nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12715

Wydanie: 12715

Spis treści
Zamów abonament