Wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego – procedury
Przedsiębiorcy posiadający grunty w użytkowaniu wieczystym, którzy spełnią ustawowe warunki, mogą wystąpić z żądaniem wykupu gruntu na własność. Mają na to czas tylko do 31 sierpnia 2024 roku.
31 sierpnia 2023 roku weszła w życie ustawa zmieniająca m.in. przepisy dotyczące użytkowania wieczystego gruntów1, dalej „ustawa”. Stanowi ona kolejny krok w procesie legislacyjnym zmierzającym do stopniowego usuwania z obrotu użytkowania wieczystego. Poniżej przedstawiamy główne założenia ustawy i przybliżamy krok po kroku proces wykupu nieruchomości z użytkowania wieczystego.
1. Wykup gruntów z użytkowania wieczystego – jakie korzyści?
Przepisy ustawy otwierają przed przedsiębiorcami istotne korzyści biznesowe związane z ułatwieniem wykupu na własność nieruchomości znajdujących się dotąd w użytkowaniu wieczystym. Jedną z najważniejszych jest możliwość uniknięcia obowiązku uiszczania rocznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. W przypadku nieruchomości przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, opłaty takie bywają bardzo wysokie. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana (co do zasady w przypadku nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej wynosi 3% wartości gruntu rocznie). Dodatkową korzyścią może być zakończenie toczących się sporów prawnych dotyczących aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
Ponadto, nabycie nieruchomości na podstawie nowych przepisów może w niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta