Zmiany w outsourcingu bankowym
Nowelizacja ustawy prawo bankowe, która obowiązuje od 29 września 2023 r., zniosła limit dopuszczalnej długości „łańcucha outsourcingowego”, co otworzyło nowe możliwości funkcjonowania modeli outsourcingowych w bankach. Mogą być one oparte o ogólną lub szczegółową pisemną zgodę banku na korzystanie z podoutsourcingu oraz dalszego podoutsourcingu.
Nowelizacja ustawy Prawo bankowe (dalej jako Pr. Bank.) dokonana ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, wprowadziła m.in. zmiany przepisów o outsourcingu bankowym. Zmiany w modelu stosowania outsourcingu były od wielu lat oczekiwane zarówno przez banki jak też przez insourcerów, tj. podmioty świadczące usługi na rzecz banków. To, czy nowelizacja, która obowiązuje od 29 września 2023 r. spełniła pokładane w niej oczekiwania – pokaże czas i praktyka jej stosowania, ale już teraz można się pokusić o kilka spostrzeżeń dotyczących dwóch zmienionych obszarów outsourcingu: możliwości dalszego podoutsourcingu oraz możliwość ograniczenia odpowiedzialności insourcera za szkody wyrządzone klientom banku.
1. Możliwość dalszego podoutsourcingu
Obowiązujący przed wejściem w życie nowelizacji Pr. Bank. art. 6a ust. 7 przewidywał możliwość podoutsourcingu, tj. powierzenia przez insourcera innemu podmiotowi (podinsourcerowi), po uzyskaniu zgody banku – wykonywania określonych w umowie zawartej z bankiem czynności służących realizacji głównego świadczenia wynikającego z tej umowy. Możliwość korzystania z podoutsourcingu była jednak ograniczona do jednego poziomu (obowiązywał model bank-insourcer-podinsourcer), a użyte w ustawie sformułowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta