Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować w praktyce przepisy AML/CFT?

03 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Adrian Rycerski

Procedury wewnętrzne związane ze stosowaniem przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu powinny być adekwatne, proporcjonalne, a przede wszystkim zrozumiałe dla pracowników instytucji obowiązanych.

Choć o potrzebie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML/CFT1) przedsiębiorcy słyszą od lat, to wydaje się, że wciąż nie możemy powiedzieć, że regulacje prawne z tego obszaru są stosowane w sposób świadomy ich celu oraz z należną im uwagą, zrozumieniem i umiejscowieniem w strukturze biznesowej. To, czego natomiast potrzebujemy, to umiejscowienie AML/CFT w biznesowym DNA, jako nieodłącznego i integralnego elementu prawidłowo funkcjonującego organizmu.

Niejasne przepisy i coraz więcej sankcji

Obowiązki wynikające z ustawy AML2 wciąż często traktowane są jako element obcy czy kolejny punkt do odhaczenia w „checkliście” procedur wewnętrznych w celu uniknięcia kary. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszy, to niejasne przepisy, które często budzą zasadnicze wątpliwości interpretacyjne, co tworzy swoistą barierę wejścia. Drugi, to liczne zmiany w prawie, w tym coraz więcej sankcji oraz restrykcyjne podejście organów. Ta mieszanka sprawia, że o AML/CFT przedsiębiorcy myślą z niechęcią.

Nie chodzi tu przy tym oczywiście o stworzenie świata idealnego, w którym każdy wielbi przepisy prawa z zakresu AML/CFT. Celem jest wykreowanie warunków, które pozwolą wykształcić w prowadzonym biznesie zmysł ukierunkowany na AML/CFT, co z kolei umożliwi pracownikom instytucji obowiązanych samodzielne i odpowiedzialne podejście do tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12715

Wydanie: 12715

Spis treści
Zamów abonament