Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorcy muszą płacić wysokie podatki?

03 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Monika Błońska

Polski Ład proste rozliczenie jednoosobowych przedsiębiorców, podatkiem liniowym i stałą składką ZUS, zamienił na mniej korzystne rozliczenie. Zmiana formy prowadzenia działalności może okazać się dla przedsiębiorcy dobrym rozwiązaniem.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jest nadal opłacalnym wyborem, czy może lepszym rozwiązaniem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka komandytowa? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców już od ponad roku. I nie tylko ci, którzy prowadzą JDG, ale również spółki jawne i spółki cywilne.

JDG – drogo i ryzykownie

Gdy zakładamy firmę szukamy najprostszych form, stąd tak duża popularność w Polsce jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość przedsiębiorców zakładając pierwsze firmy decydowało się najpierw na JDG, a przy większym składzie osobowym, na spółkę jawną. Po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, już na etapie zakładania biznesu warto rozważyć inne formy działalności. Prowadzenie firmy w formie JDG, spółki cywilnej, czy spółki jawnej niesie za sobą ogromne ryzyko, ponieważ majątek firmowy i osobisty nie są od siebie oddzielone. Dochody generowane przez firmę są również dochodami właściciela, bez względu na to, czy są reinwestowane w firmę czy wykorzystywane do celów osobistych. Co więcej, podatek dochodowy i składkę zdrowotną płaci się od całości uzyskiwanych dochodów, nawet jeżeli środki pozostają w firmie na inwestycje.

Tymczasem, kiedy firma się rozwija, zwiększa się liczba pracowników i zamówień, rosną obroty, ale rośnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12715

Wydanie: 12715

Spis treści
Zamów abonament