Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyczne aspekty zabezpieczania umów

03 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Karol Skibniewski

Życie gospodarcze i społeczne potwierdza, że warto mieć dobrze spisaną umowę, a wszelkie w niej luki i niejasności mogą prowadzić do sporów i odmowy wykonania zobowiązań. W trakcie trwania umowy bardzo często też „sytuacja się zmienia” i kontrahent może nie móc lub nie chcieć wywiązać się z zobowiązań. Z tego powodu w umowie warto zawrzeć odpowiednie zabezpieczenia.

Pacta sunt servanda to łacińska sentencja, która mówi, że umów należy dotrzymywać. Dlaczego więc w ogóle myślimy o zabezpieczaniu umów? I to mimo że na ogół umowy raz zawarte „chowa się do szafy”?

Cele zabezpieczeń

Podstawowym celem zabezpieczeń jest zapewnienie postanowieniom umowy realnej skuteczności, innymi słowy gwarancji, że umowa rzeczywiście zostanie wykonana w sposób umówiony. Sama umowa w swoim podstawowym kształcie jest jedynie zbiorem zapisów, spisaniem tego, na co strony się umówiły. Najprostsza umowa w ogóle „nie przewiduje” problemów z jej wykonywaniem i zakłada, że każde jej zdanie jest święte i niepodważalne. Dodanie do umowy postanowień zabezpieczających - to urealnienie oczekiwań oraz przyjęcie do wiadomości, że strony mogą nie być w stanie wykonać zobowiązań lub przestać być zainteresowane ich wykonaniem, i że mogą mieć sprzeczne interesy. Z tego wynika potrzeba zaadresowania wyzwań, które mogą czekać już po podpisaniu umowy.

Wraz z zagwarantowaniem wykonania umów, otrzymuje się jednocześnie spokój i bezpieczeństwo oraz zmniejszenie ryzyka.

PRZYKŁAD

Właściwe zabezpieczenie udzielonej pożyczki zmniejsza ryzyko, że nie zostanie zwrócona, a mniejsze ryzyko pozwala na zmniejszenie oprocentowania pożyczki. Dla dającego zabezpieczenie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12715

Wydanie: 12715

Spis treści
Zamów abonament