Jak oszuści manipulują firmami
Cyberprzestępcy atakują wszystkich – osoby fizyczne, instytucje i przedsiębiorstwa. W każdym z tych przypadków najsłabszym ogniwem jest człowiek.
Mało która firma nie doświadczyła jakiejkolwiek próby oszustwa, uderzenia w swoje sieci komputerowe czy pracowników. A zdarza się przecież, że nawet tego nie zauważyła... Jak wynika z danych KPMG, w 2022 r. minimum jedną próbę naruszenia bezpieczeństwa odnotowało 58 proc. polskich przedsiębiorstw, a wzrost natężenia oszukańczych działań zauważyło 33 proc. firm.
Na fakturę lub na prezesa
– Najpopularniejsze, a zarazem najgroźniejsze cyberoszustwa to te z wykorzystaniem socjotechnik. Oszuści polegają głównie na manipulacji płatnikiem, doprowadzają do tego, że ofiara sama wysyła pieniądze na konto wskazane przez oszustów – mówi Ewa Kultys, starsza specjalistka ds. bezpieczeństwa antyfraudowego w mBanku.
Jak informuje, najczęściej spotykane scenariusze to ataki typu BEC (Business E-mail Compromise). Oszuści wysyłają fałszywe faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta