Reformy przed poszerzeniem
UE musi się wewnętrznie zmienić, by przyjąć Ukrainę i Mołdawię. Wzmocni zasadę „pieniądze za praworządność”.
Już w przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić raport o postępach państw kandydackich na drodze do UE. Według powszechnej opinii zarekomenduje otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.
Decyzję w tej sprawie podejmą jednomyślnie przywódcy UE na szczycie w grudniu. – Jestem przekonana, że Rada Europejska wyśle pozytywny sygnał w grudniu – powiedziała Annalena Baerbock, szefowa MSZ Niemiec, na konferencji ministerialnej w Berlinie.
Unia może
Niemiecka polityczka pokazała się jako orędowniczka rozszerzenia UE. – Gdybym takie przemówienie wygłosiła pięć lat temu, to następnego dnia musiałabym podać się do dymisji – powiedziała. Co dowodzi, jak wielka zmiana zaszła w Niemczech, ale również w całej UE.
– Obudziliśmy Unię z rozszerzeniowej śpiączki – powiedział Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.
Główna motywacja dla rozszerzania UE jest geopolityczna. – Rozszerzenie jest geopolityczną koniecznością, która otwiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta