Stary katalog przyczyn prześladowania w nowym orzeczeniu
Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w uchwale o immunitetach sędziowskich wykorzystała przestarzałe przesłanki prześladowania.
Chodzi o głośną uchwałę Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN (sygn. II ZZP 2/22) ws. możliwości stawiania przez IPN zarzutów sędziom za ich orzecznictwo z lat PRL. Wskazano w niej m.in., że za zbrodnię przeciwko ludzkości uznać można nawet pojedynczy czyn sędziego, o ile był on częścią dłuższego procesu prześladowań. SN wskazał, że prześladowania te mogły dotyczyć określonej grupy narodowościowej, politycznej, społecznej rasowej lub religijnej.
Jak się okazuje, wyliczenie budzi wątpliwości ekspertów.
Wskazany w uchwale katalog przyczyn prześladowań nie jest zaskakujący – mówi „Rz” adwokat Paweł Knut. – Uchwała ta jest spójna z resztą krajowego systemu prawnego. SN niczego nie pominął. Przywołał jedynie wyliczenie zawarte w art. 3 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który jest kluczowym przepisem definiującym tę kwestię w polskim porządku prawnym. Katalog grup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta