Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorca zapłaci wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu?

03 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marcina Nagórek

Gmina ma prawo domagać się od przedsiębiorcy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego, pod warunkiem, że jej roszczenie nie przedawniło się.

∑ Gmina domaga się ode mnie kilku tysięcy złotych tytułem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu handlowego, którego nie opuściłem z końcem umowy (umowa dzierżawy była zawarta do 31 grudnia 2021 r.). Zrobiłem to pół roku później - w połowie 2022 r. Czy gmina może domagać się ode mnie takiego wynagrodzenia?

Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że roszczenie wysuwane przez gminę ma związek z tzw. bezumownym korzystaniem przez przedsiębiorcę z lokalu użytkowego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, pomiędzy stronami istniała umowa dzierżawy, która wygasła z końcem 2021 r. Umowa dzierżawy jest typowym stosunkiem cywilnoprawnym mającym podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Na uwagę zasługuje m.in. art. 693 gdzie postanowiono, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Po zakończeniu umowy najmu (dzierżawy), lokal powinien zostać przez przedsiębiorcę zwrócony, co jednak w podanym stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12715

Wydanie: 12715

Spis treści
Zamów abonament