Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej
Umowa o dzieło może być wykorzystywana do regulowania szeregu relacji związanych z tworzeniem dóbr niematerialnych. Ma jednak też swoje ograniczenia.
Zawieranie umów o dzieło w przypadku, gdy ma nim być stworzenie dobra niematerialnego, prowadzi w praktyce do pewnych wątpliwości, a w niektórych przypadkach – zaskakujących rozstrzygnięć sądowych.
Główny problem jest związany z wyborem odpowiedniej umowy cywilnoprawnej względem oczekiwań strony zamawiającej, ale też wykonawcy. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach główną motywacją dla wyboru odpowiedniej umowy są korzystniejsze ze względów podatkowych ubezpieczeń społecznych zasady rozliczenia umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Prowadzi to zatem do wyższego wynagrodzenia netto po stronie wykonawcy oraz niższego kosztu po stronie zamawiającego.
Warto zwrócić uwagę, że Sąd Najwyższy w 2023 r. był wyjątkowo aktywny w precyzowaniu granic umowy o dzieło względem umowy o świadczenie usług.
Różnice między umową o dzieło i umową zlecenia (o świadczenie usług)
Nie budzi w zasadzie wątpliwości, że podstawową różnicą pomiędzy opisywanymi umowami jest zakres odpowiedzialności wykonawcy. W przypadku umowy o dzieło odpowiada on za rezultat swojej pracy, tj. czy efekt wykonania umowy odpowiada wymogom stawianym w umowie (stąd przedmiot umowy o dzieło powinien być precyzyjnie określony w treści umowy). Umowa może także przewidywać ocenę prac podzieloną na określone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta