Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izrael nie zauważyłby naszych sankcji

05 grudnia 2023 | Rzecz o prawie | Karina Knorps-Tuszyńska

Bez zmiany stanowiska Stanów Zjednoczonych nie powstrzyma się tego, co się dzieje – mówi dr Bartosz Bojarczyk z Katedry Międzynarodowych Stosunków Politycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jakie są prawne możliwości zakończenia tragedii w Palestynie?

Jedynym sprawczym organem międzynarodowym, który mógłby podjąć jakąś decyzję w celu wymuszenia na Izraelu lub na obu stronach konfliktu określonych działań, jest Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niestety, w ostatnim miesiącu kilka prób przegłosowania rezolucji mających na celu wstrzymanie działań zbrojnych zakończyło się fiaskiem. Są odrzucane albo wetowane, albo niedopuszczane do głosowania przez Stany Zjednoczone. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ stanowi wyraz woli społeczności międzynarodowej. W takiej rezolucji mogą być podjęte określone środki i wykorzystane do zmuszenia stron do zaprzestania działań zbrojnych.

Razi fakt, że Rosja – mimo prowadzonej wojny w Ukrainie – objęła w kwietniu 2023 r. przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Czy zatem ONZ na pewno jest zainteresowane rozwiązaniem konfliktu między Izraelem a Palestyną?

Jest zainteresowane, ale ze względu na strukturę oraz mechanizm podejmowania decyzji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie może zacząć działać. Gdy jeden ze stałych członków ONZ jest przeciwko danej decyzji, to ona nie zapadnie. Dzieje się tak nie tylko w stosunku do Izraela, ale także w stosunku do Rosji. Rada Bezpieczeństwa nie jest w stanie nałożyć na Rosję żadnych sankcji ONZ chociaż Rosja blokuje decyzje w Radzie Bezpieczeństwa. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12741

Wydanie: 12741

Spis treści
Zamów abonament