Niższa opłata dla użytkownika smartfona to nie dyskryminacja
Rada miasta nie naruszyła konstytucji, wprowadzając korzystniejsze opłaty za parkowanie pod warunkiem uiszczenia ich za pomocą aplikacji mobilnych.
Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który rozpatrywał skargę Rady Miasta Krakowa na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego.
Dwa typy stawek
Zakwestionowano w nim część zapisów uchwały o strefie płatnego parkowania. W uchwale tej ustalono dwa typy stawek za parkowanie: podstawową oraz obniżoną dla posiadaczy statusu Karty Krakowskiej. Wprowadzono warunek, że opłaty określone dla posiadaczy Karty można było wnieść jedynie w dedykowanych aplikacjach mobilnych – stawki te mogły być więc stosowane tylko przez posiadaczy smartfonów z odpowiednią aplikacją.
Co na to wojewoda
Wojewoda uznał, że taka regulacja narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa wynikającą z art. 32 ust.1 i 2 konstytucji, która nakazuje równe traktowanie równych i podobne traktowanie podobnych podmiotów. Jak wyjaśnił, regulacja powodowała, że osoby posiadające status Karty Krakowskiej, znajdujące się w identycznym położeniu, miały opłaty za parkowanie w różnej wysokości, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta