Danina w międzynarodowej grupie kapitałowej
Jakie transakcje wewnątrzgrupowe mogą być szczególnie kłopotliwe dla przedsiębiorców?
Jak pisaliśmy w pierwszym i drugim odcinku cyklu, nową daninę zapłacą wyłącznie podmioty mające status polskich spółek prawa handlowego będących podatnikami CIT albo alternatywnie zagraniczne podmioty prowadzące działalność w Polsce poprzez tzw. zagraniczny zakład. Pytanie, czy w jakiś szczególny sposób są traktowane przepływy pomiędzy podmiotami powiązanymi w kontekście zarówno kalkulacji, jak i obowiązku zapłaty podatku minimalnego.
Potencjalny wpływ uczestnictwa w grupie kapitałowej na poziom rentowności?
Generalna zasada jest taka, że – pomijając szczególne zwolnienia o charakterze podmiotowym – podatek minimalny zapłacą podatnicy, którzy poniosą stratę podatkową lub ich rentowność liczona jako proporcja dochodów do przychodów z działalności operacyjnej nie przekroczy progu 2 proc.
Na powyższą przesłankę opodatkowania na zasadzie straty lub niedostatecznej rentowności powinny zwrócić szczególną uwagę polskie spółki będące członkami grup kapitałowych. Wynika to z tego, że uczestnicy grup kapitałowych mają najczęściej przyporządkowane profile funkcjonalne, które stanowią odpowiedniki ról oraz czynności, za których realizację jest odpowiedzialna dana spółka w grupie. W zależności od profilu funkcjonalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta