Nowe przepisy BHP spowodują wzrost kosztów pracodawców. Jednak nie zawsze
W ciągu kolejnych miesięcy pracodawcy powinni przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów, związanych z organizacją pracy w firmie. Taki wniosek nasuwa się po lekturze nowych przepisów.
W ciągu kolejnych miesięcy pracodawcy powinni przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów. Chodzi o znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r. Wprowadza ono zauważalne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy, a także umożliwia refundację szkieł kontaktowych. Pracodawcy mają pół roku, by spełnić nowe wymogi BHP – jeżeli tego nie zrobią, mogą spodziewać się grzywny do 30 tys. zł. Jednak nowe przepisy nie zawsze będą oznaczały dodatkowy koszt dla pracodawcy – nie dotyczy to pracowników zdalnych i hybrydowych.
Do kogo mają zastosowanie nowe przepisy?
Grono osób objętych zmianą jest bardzo szerokie. Obejmuje pracowników, praktykantów i stażystów użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Monitor ekranowy został zdefiniowany jako urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Będzie to z pewnością ekran komputera stacjonarnego czy przenośnego.
Sporne jest natomiast, czy będzie to także tablet albo smartfon – a jest to istotne pytanie, bo w zależności od tego, jaka będzie odpowiedź, nowe przepisy i obowiązki mogą mieć zastosowanie do szerokiego grona osób pracujących np. jako przedstawiciele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta