Okrucieństwo nie do przyjęcia
Za okaleczenie żeńskiego narządu płciowego grozi 20 lat pozbawienia wolności.
Państwa członkowskie Rady Europy i inni sygnatariusze konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r., podkreślili, że okaleczanie narządów płciowych kobiet i dziewcząt stanowi poważne naruszenie praw człowieka.
W art. 38 konwencji stambulskiej zobowiązano strony do przyjęcia koniecznych środków ustawodawczych lub innych środków w celu zapewnienia, że za następujące umyślne działania groziła odpowiedzialność karna:
a. za wycinanie, infibulację lub każde inne okaleczenie całości lub którejkolwiek części warg sromowych większych, warg sromowych mniejszych lub łechtaczki,
b. za zmuszanie kobiety lub doprowadzenie jej do poddania się którejkolwiek z czynności wymienionej w punkcie a,
c. za zachęcanie, zmuszanie lub doprowadzenie dziewczynki do poddania się którejkolwiek z czynności wymienionej w punkcie a”.
Okaleczanie narządów płciowych kobiet (Female Genital Mutilation) jest terminem określającym zjawisko społeczne związane z różnymi formami zniekształcania lub usuwania zewnętrznych narządów płciowych u kobiet. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia pojęciem tym obejmuje się wszelkie praktyki łączące się z częściowym lub całkowitym usunięciem zewnętrznych genitaliów lub innymi ich okaleczeniami u kobiet z powodów innych niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta