Jak pomóc w powrocie do zwykłego życia
Polska jest ciągle na pierwszej linii, uchodźcy z Ukrainy stale przybywają, i potrzebuje wsparcia, także finansowego, aby móc odpowiedzieć na wyzwania, mówili uczestnicy debaty.
Według UN Refugee Agency (UNHCR) – agendy ONZ, której zadaniem jest prowadzenie i koordynacja międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony uchodźców na świecie – do końca ub.r. liczba osób przemieszczonych w wyniku wojen, prześladowań, przemocy i łamania praw człowieka wyniosła rekordowe 108,4 mln. Obserwując sytuację w wielu punktach świata, już wiadomo, że na koniec br. liczba ta będzie jeszcze większa. Już teraz sięga 110 mln.
O całym procesie związanym z ucieczką przed wojną – od zaistnienia zagrożenia, przez reakcje ludzi, którzy nagle znaleźli się w ekstremalnej sytuacji, możliwości zapewnienia im pomocy po przygotowanie wsparcia dla nich w kraju, do którego przybywają, przede wszystkim na podstawie doświadczeń polskich z ostatnich kilkunastu miesięcy, rozmawiali uczestnicy debaty „Dramat ludzi, wyzwanie dla regionu. Pozamilitarne aspekty wojen”. Debata, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”, została zorganizowana przez Instytut Studiów Wschodnich w ramach wydarzeń związanych z Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Skupienie na pomocy
Kevin J. Allen, przedstawiciel Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce, zauważył, że kiedy jest mowa o migracji i poszukiwaniu miejsca na świecie, można uczynić z tego temat polityczny, ale UNHCR skupia się na ludziach.
– Częścią naszej pracy jest stanie z boku od polityki, a skupienie się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta