Bonus z ZFŚS a PIT
Świadczenie w postaci bonusu sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do rocznego limitu. W konsekwencji pracodawca nie pełni roli płatnika podatku w PIT.
Stanowisko takie zostało potwierdzone przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 sierpnia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.460.2023. 2.GG).
Stan faktyczny
O wydanie interpretacji przepisów podatkowych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej KIS) zwróciła się polska spółka pełniąca rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do wynagrodzeń wypłacanych swoim pracownikom.
W spółce funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS), którego zasady działania określa regulamin sporządzony na podstawie odpowiednich aktów prawnych. Środki z ZFŚS przeznaczane są na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz pracowników spółki.
W ramach wydatkowania środków z funduszu, spółka w okresie wakacyjnym zamierza przekazać swoim pracownikom dodatkowe świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego. Bonus przysługiwać ma każdemu pracownikowi, ale kwota dodatku (800 zł lub 1000 zł) będzie różnić się w zależności od sytuacji socjalnej konkretnego pracownika. Spółka zdecyduje o poziomie przyznanego bonusu po dokonaniu indywidualnej oceny sytuacji życiowej i bytowej zatrudnionych oraz bazując na wysokości dochodu brutto ustalonego na członka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta