Czy to dobry czas na obligacje
PAPIERY SKARBOWE | Opłacalność będzie zależała od inflacji i polityki RPP
Ekonomiści nie są zgodni w przewidywaniach, kiedy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) znowu obniży stopy procentowe. Niektórzy twierdzą, że będzie to nieprędko. Pojawiają się nawet głosy, że w okresie marzec–kwiecień 2024 r. może dojść do niewielkiej podwyżki stóp.
Z drugiej strony dla oszczędzających ważne będzie to, co dalej będzie się działo z inflacją. Wygląda na to, że dalej będzie spadać. Po wyborach parlamentarnych nasza waluta zdecydowanie się wzmocniła, co m.in. oznacza niższe ceny surowców energetycznych. Nie brakuje jednak zagrożeń. Nie wiadomo, co nowy rząd zrobi z cenami energii i VAT-em na żywność. Decyzje w tych sprawach mogą mieć wpływ na inflację, jednak ich skutki zobaczymy najwcześniej w lutym.
Zyski z malejącej inflacji
Z punktu widzenia lokujących pieniądze w obligacje skarbowe najkorzystniejsza byłaby taka sytuacja, gdyby stopy procentowe przez dłuższy czas się nie zmieniały, natomiast inflacja szybko spadała. Na takim scenariuszu zyskiwaliby również oszczędzający w bankach, o ile udałoby im się znaleźć dobrą ofertę (na ogół trzeba spełnić dodatkowe warunki) na dłuższy, np. roczny termin (banki chętniej oferują atrakcyjniejsze stawki na krótki okres).
W grudniu obligacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta