Abonament medyczny czy ubezpieczenie? Każde rozwiązanie ma wady i zalety
ZDROWIE | Każdy może wykupić abonament w centrum medycznym, a nie każdy ubezpieczenie zdrowotne. Różnic jest więcej
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, żeby zyskać łatwiejszy dostęp m.in. do specjalistów i diagnostyki. W drugim kwartale 2023 r. takie polisy miało 4,56 mln osób. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba ta wzrosła o 15,4 proc. Przez sześć pierwszych miesięcy 2023 r. Polacy wydali na prywatną ochronę ubezpieczeniową ponad 786 mln zł. Alternatywą dla ubezpieczeń zdrowotnych są abonamenty oferowane przez centra medyczne.
– Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi to wyraz racjonalnego wyboru pacjentów, którzy chcą dzięki temu uniknąć długiego oczekiwania – bywa, że ponadrocznego – na wizyty specjalistyczne bądź badania. Izba od dawna postuluje, by państwo wsparło rynek prywatnych ubezpieczeń. Pomogłoby to rozwiązać problem z korzyścią dla pacjentów, budżetu i systemu opieki zdrowotnej – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Długie kolejki do specjalisty
Skutkiem długiego oczekiwania na specjalistyczne konsultacje często jest zbyt późna diagnoza i leczenie, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia Polaków. Z danych NFZ wynika, że w ostatnim kwartale 2022 r. w kolejce do neurologa czekało prawie 300 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta