Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – nowe zasady
Decyzja o warunkach zabudowy, poza wyjątkami, będzie mogła być wydana wyłącznie na obszarach uzupełnienia zabudowy wskazanych w planie ogólnym. Jej wydanie nie będzie uzależnione od spełnienia wymogu kontynuacji funkcji w ramach zasady dobrego sąsiedztwa. Decyzja wygaśnie po upływie 5 lat, od kiedy stała się prawomocna.
Od 24 września 2023 r.1) zmieniły się zasady regulujące proces ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ) w toku postępowania administracyjnego prowadzonego przez właściwy organ administracji publicznej na wniosek zainteresowanego. Zmiany wynikają z obszernej nowelizacji ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej „Ustawa nowelizująca”), której celem było – jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy - uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych.
Plan ogólny gminy
Gminy zostały zobowiązane do uchwalenia planów ogólnych gminy i ich wprowadzenia najpóźniej do 1 stycznia 2026 r. Plan ogólny będzie obligatoryjnym dokumentem planistycznym o zasięgu dla całej gminy. Oznacza to, że dotychczas obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc jedynie do dnia wejścia w życie planu ogólnego w danej gminie, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, zastępującym studium, z którym badana będzie zgodność planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny będzie zatem w takim samym stopniu wiążący dla przyszłych ustaleń planów miejscowych, jak i decyzji WZ. W planie ogólnym będzie można wyznaczyć granice obszarów uzupełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta