Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniani pionierzy sztucznej inteligencji

15 grudnia 2023 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Sztuczna inteligencja zawdzięcza swój obecny rozwój m.in. uczestnikom konferencji w Dartmouth
autor zdjęcia: Adobe Stock
źródło: Rzeczpospolita
Sztuczna inteligencja zawdzięcza swój obecny rozwój m.in. uczestnikom konferencji w Dartmouth

Gdy mówimy o początkach AI, trzeba sięgnąć pamięcią do kongresu w Dartmouth w 1956 r. Ale watro uświadomić sobie, że wzięli w nim udział nie tylko „ojcowie założyciele” AI. W tej naukowej burzy mózgów uczestniczyli także inni wybitni uczeni i informatycy, choć większość z nich nie podjęła prac związanych ze sztuczną inteligencją.

O sztucznej inteligencji (w skrócie AI – od Artificial Intelligence) mówi się ostatnio dużo. I słusznie, ponieważ ma ona rzeczywiście bardzo duży wpływ na rozwój nowych technologii, a pośrednio także na kierunki rozwoju gospodarki światowej i na ewolucję stosunków społecznych. Dodatkowo „oliwy do ognia” dolał udostępniony do publicznego użytkowania Chat GPT firmy OpenAI, za pomocą którego wiele osób mogło spróbować samemu, jak wygląda kontakt ze sztuczną inteligencją.

„Ojcowie założyciele” sztucznej inteligencji

Fascynując się rozwojem sztucznej inteligencji lub strasząc się wzajemnie różnymi (raczej wydumanymi) zagrożeniami, jakie ma ona przynieść, rzadko zastanawiamy się nad tym, jak to wszystko się zaczęło. A zwłaszcza rzadko myślimy o tym, kto przyczynił się do zapoczątkowania badań, które ową sztuczną inteligencję wykreowały. Owszem, wymienia się czasem nazwisko Alana Turinga (vide „Rzecz o Historii” z 21 kwietnia 2023 r.). Wspomina się przełom, jakim było wprowadzenie przez McCarthy’ego języka LISP (vide „Rzecz o Historii” z 25 lutego 2022 r.). Omawia się epokowe wydarzenie, jakim był kongres w Dartmouth, na którym zdefiniowano pojęcie sztucznej inteligencji (vide „Rzecz o Historii” z 12 maja 2023 r.), wspomina się, że właśnie tam Allen Newell i Herbert A. Simon...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12750

Wydanie: 12750

Spis treści
Zamów abonament