Media obywatelskie
Musimy stworzyć arenę prawdziwej, niczym nieskrępowanej debaty obywatelskiej – pisze medioznawca.
Tradycyjne wartości i podstawowe zasady działania nadawców publicznych – w szczególności obejmujące usługi, które wspierają demokrację, pielęgnują i promują kulturę i edukację – okazały się niezwykle trwałe i takie pozostaną. Jednakże kontynuacja dotychczasowych wzorów działania mediów publicznych staje się coraz bardziej wątpliwa ze względu na rosnącą intensywność ruchu w sieci, a także liczbę i zakres nowych usług medialnych.
Internet dużo zmienił
Radiofonia publiczna i telewizja już straciły pozycję hegemoniczną, którą cieszyły się przez dziesięciolecia. Nadawcy publiczni przenoszą swoje kurczące się zasoby z tradycyjnego nadawania radiowo-telewizyjnego do usług online, które – jak uważają – preferują młodsi odbiorcy, odrzucając wysokiej jakości treści na platformach starych mediów jako niedostatecznie atrakcyjne i niepotrzebne. Robią tak, bojąc się, że mogą ostatecznie utracić kontakt z młodymi użytkownikami, których świat zawiera się przede wszystkim w mediach społecznościowych.
Przeniesienie usług publicznych do domeny sieciowej nie polega jednak wyłącznie na zastąpieniu poprzedniej technologii nową lub adaptacją do nowych technologii. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza gruntowną zmianę koncepcji usług publicznych mediów, odejście od modelu paternalistycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta