Unijna fala renowacji coraz bliżej
Cel wyznaczony, teraz państwa członkowskie wybiorą, co remontować najpierw i jak zorganizować finansowanie.
Po zamknięciu w zeszłym tygodniu kluczowej rundy negocjacji w sprawie nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD) przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Komisji Europejskiej przegłosowanie prawa spodziewane jest w I kwartale 2024 r., a wejście w życie – w 2026 r. Intencje są jasne: redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii przez budynki w UE – a więc i kosztów.
Aż 75 proc. budynków nie jest efektywnych energetycznie. Plan zakłada m.in. docelowo całkowite odejście od systemów ogrzewania/klimatyzacji opartych na paliwach kopalnych.
Czas transformacji
– Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że każdy budynek zostanie wreszcie umieszczony w prostym, intuicyjnym i powszechnie zrozumiałym systemie klas energetycznych – od A do G. Druga jest taka, że podziału na te klasy dokonamy w Polsce sami – będzie on przeprowadzony w oparciu o krajową specyfikę zasobów budowlanego – mówi Jan Ruszkowski, koordynator rady ds. czystego powietrza w Konfederacji Lewiatan. – Wreszcie trzecia dobra wiadomość jest taka, że Unia zrobiła krok wstecz i zrezygnowała z niemożliwego do wyegzekwowania obowiązku podnoszenia efektywności wszystkich najbardziej energożernych budynków (czyli klasy G) na rzecz zaproponowania wskaźników ilościowych –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta