Nieruchomości rolne po zmianach
Październikowa nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczyła – w pewnym zakresie – reglamentację obrotu nieruchomościami rolnymi. Zmiany budzą jednak szereg wątpliwości.
5 października 2023 roku weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego1). Z lektury wprowadzonych zmian widać, że ustawodawca obserwował praktykę stosowania ustawy i dostrzegł niektóre problemy związane z jej funkcjonowaniem w obrocie prawnym. Jednakże, w naszej ocenie, zmiany prowadzić będą do nowych problemów interpretacyjnych, a w konsekwencji do dalszej niepewności w obrocie nieruchomościami rolnymi oraz udziałami i akcjami spółek, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi takich nieruchomości (a po wprowadzonych zmianach także niektórych spółek dominujących wobec takich spółek). W serii czterech artykułów przedstawimy najważniejsze z tych zmian.
Nowe określenie nieruchomości
Jednym z głównych dotychczasowych problemów ze stosowaniem przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.) była niejasna definicja nieruchomości rolnej oraz objęcie przepisami ustawy wszystkich nieruchomości o powierzchni co najmniej 0,3 ha, których choćby niewielka część wypełniała przesłanki tej definicji. Niejasność definicji prowadziła do rozbieżności interpretacyjnych i różnego stosowania ustawy przez poszczególne oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na problemy związane ze stosowaniem definicji wskazywaliśmy w artykule w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta