Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób nauczania religii do zmiany

15 grudnia 2023 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Tylko lekcje z katechetą na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej nie stygmatyzują dzieci niewierzących – mówi dr hab. Paweł Borecki, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy konstytucja zobowiązuje państwo do finansowania lekcji religii?

Nie. Konstytucja używa bardzo ogólnego sformułowania w art. 53 ust 4: „Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”. Nie ma obowiązku. Nauczanie religii, zgodnie z konstytucją, może więc odbywać się w formie szkółek sobotnich czy niedzielnych na zasadzie udostępnienia sal lekcyjnych wszystkim związkom wyznaniowym, które mają chętnych do nauki.

Religia „może” być przedmiotem nauczania, czyli nie musi.

Można to tak interpretować. Według wykładni historycznej przyjmujemy, że szkoła udostępnia pomieszczenia, jeśli znajdą się chętni. Wykładnia restrykcyjna, literalna też jest jednak dopuszczalna.

Zgodnie z konkordatem władze państwowe gwarantują, że szkoły i przedszkola zgodnie z wolą zainteresowanych będą organizować lekcje religii w ramach planu zajęć....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12750

Wydanie: 12750

Spis treści
Zamów abonament